Akcesoria


Pęseta

Jest to najniezbędniejsze narzędzie dla kaktusiarza. Bardzo przydatna jest bardzo duża pęseta. Świetnie nadaje się do bezpiecznego chwytania doniczek i wyciągania ich spomiędzy innych. Jej główne zastosowanie to manipulacji kaktusami. Przy pomocy dużej pęsety można chwytać duże i średnie egzemplarz, średnia pęseta dłuży do chwytania małych kaktusów. Zabezpiecza nas przed ryzykiem pokłucia się.

Pęseta jest niezbędna przy manipulowaniu kaktusami z podrodziny opuncjowatych. Należy do nich obok Opuntia, także podkładka Pereskiopsis velutina do szczepienia siewek. Opuncjowatych nigdy nie należy dotykać dłonią, bo glochidia wbijają się przy najlżejszym muśnięciu. Nieprzyjemnie drażnią skórę a nieliczne wbijają się głębiej. Są kruche, cienkie i szklistej barwy. Ich wyciągnięcie jest kłopotliwe, wymaga lupy. Nie wyciągnięte irytują skórę przez kilka dni.

Pęsety powinny być porządne, metalowe, z prostym, zaokrąglonym, płaskim końcem. Najlepsze są do kupienia w sklepach zaopatrzenia medycznego lub laboratoryjnego. Kosztują do kilkudziesięciu złotych ale będą to dobrze wydane pieniądze.

Przy okazji zakupu pęset warto też kupić duże szczypce chirurgiczne. Dzięki dużej sile chwytu i długiemu ramieniu świetnie nadają się do bezpiecznego wyciągania cięższych doniczek. Często tylko nimi, bez pokłucia, można wyciągać doniczki ze środka skrzynek, spomiędzy innych kłujących roślin.


Kolejny artykuł traktuje o radzeniu sobie z problemami w kolekcji kaktusów.
Copyright © 2008 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form · zobacz też Atlas roślin Polski
wersja publikacji 15.12.2011.dvdi · ostatnio zmieniana/last modified 12.07.2008 · została utworzona/was created 12.07.2008
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
kod html: <a href="http://kaktusy.atlas-roslin.pl/akcesoria-kaktusiarza.htm">Akcesoria - kaktusy.atlas-roslin.pl</a>
BBCode na wielu forach: [url=http://kaktusy.atlas-roslin.pl/akcesoria-kaktusiarza.htm]Akcesoria - kaktusy.atlas-roslin.pl[/url]