Poradnik uprawy


Wstęp - prawdziwe kaktusy i inne sukulenty, czego dotyczy poradnik
Kolekcja kaktusów
* Dokumentacja kolekcji - nie tylko etykiety

Gdzie trzymać kolekcję

Wymagania kaktusów
* Światło - pokarm dla roślin
* Cykl wegetacji i spoczynku (zimowanie)
* Podlewanie
* Nawożenie

* Podłoże
* Doniczki
* Przesadzanie

Rozmnażanie
* mnożenie wegetatywne, przez sadzonki
* mnożenie generatywne - uzyskiwanie nasion
* nasiona: przechowywanie i wysiewanie, opieka nad siewkami
* * fitotron nie tylko do wysiewów

Szczepienie
* Pereskiopsis - idealna podkładka dla siewek

Akcesoria kaktusiarza

Radzenie sobie z problemami
* poparzenie słońcem
* wełnowce
* inne choroby i szkodniki


* Stapeliowe - sukulentyczne Asclepiadaceae
* Specyfika uprawy stapeliowych
Poradnik uprawy kaktusów jest oparty na kilku dziesiątkach lat doświadczeń w prowadzeniu kolekcji kaktusów. W wyczerpujący sposób ujmuję wszystkie aspekty ich hodowli. Począwszy od miejsca na kolekcję, podłoża i doniczek, wymagań kaktusów, podlewania, nawożenia, przesadzania, zimowania, przez rozmnażanie na różne sposoby, po specjalne techniki jak szczepienie i zastosowanie fitotronu oraz dokumentację kolekcji. W druku zajmuje niemal 100 stron samych porad.

Z dostępnych do tej pory w Polsce publikacji na ten temat najobszerniejsze było tłumaczenie czeskich autorów Fleischer, Z., Schuetz, B., 1990 — Kaktusy. [2] oparte na trzecim czeskim wydaniu z 1978 roku i dzieło znanego polskiego kolekcjonera i właściciela kaktusowego ogrodnictwa Hinz, S., Abramowicz, M., 1989 — Uprawa kaktusów [3].

Opracowany przeze mnie przewodnik odnosi się do polskich współczesnych realiów i możliwości jakie posiada kolekcjoner dysponujący parapetem, balkonem lub przydomowym ogródkiem. Poradnik ten jest dziełem oryginalnym. Powstał na podstawie wielu lektur, spotkań i rozmów z innymi kolekcjonerami. To co najważniejsze: kwerenda, rozmaite teorie uprawowe funkcjonujące w kaktusiarskim środowisku, zostały zweryfikowane ponad 20-letnią praktyką kolekcjonerską.

Obok oryginalnego ujęcia tematu, szczególną wartość tego poradnika stanowi nie spotykane w innych publikacjach szerokie ujęcie takich tematów jak dokumentacja kolekcji, zastosowanie fitotronu mnożenie Pereskiopsis i szczepienie na nim. W każdym z pozostałych artykułów znajdziecie przynajmniej kilka perełek do przemyślenia i sprawdzenia w swoich warunkach.

Autor poradnika zdaje sobie sprawę, że nie ma złotej recepty na uprawę z sukcesem, choć istnieją złote rady. Powodzenie kolekcjonera zależy bowiem od wielu czynników. Trudno, w poradniku, odnosić się do wszystkich możliwych kombinacji czynników, bo tekst stałby się zawiłym i nieczytelnym (nieczytanym). Dlatego apeluję do Szanownych Czytelników - jeśli coś jest niejasne, uważasz, że należy napisać więcej, głębiej, inaczej lub pominąłem jakieś temat, nie zgadzasz się z czymś - napisz do mnie. Pomogę. Kontakt do mnie.

Copyright © 2000-2015 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 22.06.2015.dvdi · ostatnio zmieniana/last modified 22.06.2015 · została utworzona/was created 30.06.2000
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://kaktusy.atlas-roslin.pl/uprawa.htm">Poradnik uprawy - kaktusy.atlas-roslin.pl</a>