Wstęp


Prawdziwe kaktusy i inne sukulenty - czego dotyczy poradnik

Kaktusów jest ponad tysiąc gatunków. Sukulentów nie należących do rodziny Cactaceae (kaktusowatych) jeszcze więcej. Teoretycznie, przy perfekcyjnym podejściu do zagadnienia ich uprawy, należało by zwrócić się do literatury i każdy z nich traktować indywidualnie wg. gatunkowych wymagań - będących pochodną ich naturalnego środowiska. Na szczęście zdecydowana większość kaktusów i część pozostałych sukulentów jest wybitnie plastyczna jeśli chodzi o zdolność do adaptacji do różnych warunków uprawy, często dalekich od tego z czym stykają się w naturalnych stanowiskach. Stąd ich popularność jako roślin domowych i w kolekcjach sukulentów.

Przedstawione w tym poradniku zalecenia, odnoszą się do "typowych kaktusów (tj. przedstawicieli rodziny kaktusowatych (Cactaceae)). Rady te będą przydatne w dużym stopniu przy uprawie innych sukulentów. To dlatego, że wymagania uprawowe dla większości sukulentów są dość podobne. podałem stosowne zalecenia dla tej drugiej grupy.

Tam gdzie występują istotne różnice w wymaganiach uprawowych pomiędzy typowymi kaktusami a innymi sukulentami, zostało to zaznaczone i zwykle szerzej opisane.

Czytaj dalej artykuł o tworzeniu kolekcji kaktusów.

Copyright © 2000-2011 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form · zobacz też Atlas roślin Polski
wersja publikacji 15.12.2011.dvdi · ostatnio zmieniana/last modified 04.07.2008 · została utworzona/was created 30.06.2000
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
kod html: <a href="http://kaktusy.atlas-roslin.pl/uprawa-wstep.htm">Wstęp - kaktusy.atlas-roslin.pl</a>
BBCode na wielu forach: [url=http://kaktusy.atlas-roslin.pl/uprawa-wstep.htm]Wstęp - kaktusy.atlas-roslin.pl[/url]